Internetové stránky provozované Tichý svět, o. p. s. používají cookies. Používáním těchto webových stránek s tímto použitím souhlasíte. V pořádku Více informací o cookies

Deafember se blíží

22. srpna 2023

Již 1. 9. se můžete těšit na začátek dalšího ročníku Deafemberu, tentokrát na téma ZNAKOVÝ JAZYK.

DEAFEMBER startuje opět v září. Osvětová kampaň zaměřená na osoby se sluchovým postižením bude letos ve znamení českého znakového jazyka.

Září je významným měsícem v dějinách a kultuře neslyšících, v jeho rámci se 23. září každoročně slaví Mezinárodní den znakového jazyka a také se v tomto měsíci již od padesátých let po celém světě slaví Mezinárodní týden neslyšících. Proto si organizace Tichý svět, která poskytuje osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, vybrala v roce 2020 tento měsíc k pořádání osvětové akce Deafember. Ta má za cíl přiblížit široké veřejnosti život a svět lidí s tímto hendikepem. Tématem letošního čtvrtého ročníku je český znakový jazyk.

V průběhu celého měsíce bude Tichý svět zveřejňovat informace prostřednictvím videí, článků, diskuzí a dalších akcí nejen v online prostoru, ale i napříč celou republikou. Cílem je seznámit většinovou společnost s půvabem a rozmanitostí znakového jazyka a také se zajímavými důvody, proč se tento vizuální jazyk začít učit a co jeho studium přináší. Zaměříme se na krásu znakového jazyka, na tlumočení jako takové, ale i na tlumočení umělecké.

„V rámci Deafemberu opět připravujeme nabitý program,” potvrzuje Marie Horáková, ředitelka Tichého světa a dodává: „Určitě budeme opět pořádat online ukázkovou hodinu znakového jazyka a potkáte nás na mnoha tradičních i nových akcích v krajích.”

Jedním z vrcholů letošního festivalu bude jedinečná akce Znak-up night 2 na lodi Tajemství v Praze. Součástí programu budou tři v současnosti velmi oblíbené zábavné žánry spojené se slovem - storytelling, slam poetry a stand-up. Vše tlumočené do českého znakového jazyka. Vystoupí známé i méně známé osobnosti, například Anantol Svahilec, Jakub Žáček nebo Tereza Bonaventurová. Večerem diváky provede neslyšící moderátor z Tichých zpráv Matěj Čipera. Neméně důležitou a zajímavou událostí bude i Neslýchaná akce v Brně na náměstí Svobody, která se koná 6. září, a které se zúčastní další odborné organizace.

Více informací a program všech akcí po celé republice naleznete na facebookové stránce Deafember a na webu Tichého světa v sekci připravujeme

1