Internetové stránky provozované Tichý svět, o. p. s. používají cookies. Používáním těchto webových stránek s tímto použitím souhlasíte. V pořádku Více informací o cookies

KORONAVIRUS a Covid-19: Nová bezpečnostní opatření platná od středy

13. října 2020

Jaká další bezpečnostní opatření nás čekají od středy 14. října 2020?
 

Covid-19 a nová opatření

 V pondělí 12. října 2020 rozhodla vláda o dalších nových opatřeních, která začnou platit ve středu 14. října 2020. Opatření, dřívější i nově zavedená, budou platit do konce nouzového stavu (do 3. listopadu). Čeho se budou týkat a na co si musíme dát pozor?

Povinné nošení roušek na zastávkách veřejné dopravy, nástupištích, přístřešcích, čekárnách platí od úterý 13. října do odvolání.

Uzavření restaurací, klubů a barů - restaurace a bary budou muset být od 14. října do konce nouzového stavu úplně uzavřeny. Restaurace však mohou využít možnosti vydávat jídlo přes výdejní okénko do 20:00. Hotelové restaurace budou otevřené jen pro hotelové hosty, zavřít musí ve 20:00. Výjimku mají také svatební a smuteční hostiny.

Zákaz pití alkoholu na veřejných místech.

Školy a distanční výuka - od středy 14. října budou uzavřeny všechny školy včetně prvního stupně základních škol. Budou muset přejít na dálkovou výuku. Mateřských školek se toto opatření netýká. Návrat dětí do škol se počítá až 2. listopadu. 

Praktická výuka na středních školách bude zakázána.

Praktická výuka na vysokých školách bude zakázána kromě zdravotnických oborů.

Praxe na vysokých školách bude povolena pouze pro studenty pedagogických oborů v MŠ a ZŠ a studenty zdravotnických oborů (všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie). Zkoušky se mohou konat do 10 lidí prezenčně.

Vyčleněná školská zařízení - k zajištění péče o děti zdravotníků a pracovníků IZS, především lékařů a sestřiček.

Ubytování pro studenty - vysokoškolské koleje jsou od středy pro studenty uzavřeny. Výjimku z nařízení mají zahraniční studenti a studenti, kteří mají státem nařízenou pracovní povinnost. Zákaz ubytování studentů se také týká domovů mládeže a internátů.

Ošetřovné - pro rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma, bude stejné jako doteď - 60 %. Avšak minimální hodnota na den bude 400 Kč.

Omezené shromažďování - na území České republiky se bude moct shromažďovat maximální počet 6 lidí. Netýká se to rodiny a lidí na pracovišti.

Tréninky - omezení shromažďování se týká i sportovců. Budou tak omezeny tréninky např. fotbalistů.

Medici čtvrtých a pátých ročníků budou v této náročné době pomáhat. Navíc také vláda aktivovala na pomoc studenty z vysokých škol farmaceutických nebo z ošetřovatelství.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula k nouzovému stavu a novým opatřením řekl: Opatření platí plošně, tedy nejen ve vnitřních, ale i ve venkovních prostorách. Jsou tu také výjimky, které se týkají různých statutárních orgánů, zasedání státní správy, samosprávy, politických stran, jinak toto pravidlo je skutečně plošné.”

Zajímavost: Remdesivir

Včera na zasedání uvolnila vláda až 205 milionů korun na nákup léku Veklury s látkou remdesivir. Na měsíc říjen má Česká republika přislíbenou léčbu pro zhruba až 1650 pacientů, do konce roku se mají dodávky zvyšovat.