Internetové stránky provozované Tichý svět, o. p. s. používají cookies. Používáním těchto webových stránek s tímto použitím souhlasíte. V pořádku Více informací o cookies

Nová opatření přehledně

9. října 2020

Vážení klienti, sledujeme aktuální dění a přinášíme vám nejnovější informace.

Situace v ČR

Zhoršující se situace v České republice momentálně řadí naši zemi na první příčku, ČR je na tom nejhůře ze všech evropských států co se týče počtu pozitivně testovaných lidí. Ve čtvrtek 10. října 2020 přibylo rekordních 5394 osob. O desítky více než ve středu, a je to obecně rekordní počet během celé pandemie včetně první vlny na jaře. Pro zpomalení růstu počtu nakažených vláda rozhodla učinit rozsáhlejší opatření, která budou platná od pátku 9. října a pondělí 12. října 2020 a budou dle situace zatím nařízena po dobu 14 dní.

Přehled nových opatření

(kompletní verze vládních opatření je zde)

Obchodní centra

Od pátku 9. října 2020 je omezen pohyb osob do obchodů či nákupních center, vstoupit do nich můžete jen ve dvojici s 2 metrovým rozestupem. Toto opatření se netýká osob mladších 15 let, tzn. v praxi můžete jít do obchodu jako dospělý jedinec s jakýmkoliv počtem dětí. V obchodních centrech bude pozastaveno připojení na Wi-Fi.

Stravovací podniky

Od pátku 9. října 2020 se budou restaurace, hospody a bary zavírat již v 20:00 hod. U stolu je stanoven maximální počet 4 osob. Stravovací podniky v obchodních centrech mají jiné pravidlo, u stolu budou moci být pouze 2 osoby.

Volný čas a zábava

Zpřísnění opatření se dotkne především volnočasových aktivit.

Od pátečního dne 9. října 2020 se uzavřou všechna vnitřní sportoviště (posilovny, bazény, koupaliště, sauny).

V pondělí 12. října 2020 se kompletně uzavřou kina, divadla a ZOO. Venkovní sport je možný o počtu 20 osob. Stop stav platí také pro reprezentativní sporty (nejvyšší fotbalové a hokejové soutěže). Dále jsou uzavřeny muzea, galerie, výstavy, hrady, zámky a další podobné kulturní objekty. Rovněž dojde k uzavření hvězdáren a planetárií.

Svatby

Od pátku 9. října 2020 jsou na svatbách zakázaná hudební vystoupení včetně akustických koncertů bez zpěvu. Od 19. října 2020 se omezuje účast na svatbách do maximálního počtu 30 osob. Oslavy nelze uspořádat v čase 00:00 – 6:00 ve veřejných stravovacích zařízeních (v nichž můžete slavit maximálně do půlnoci). Nyní během 14 dní je možné mít svatby bez omezení, jak byly původně plánované.

Školství

Od pondělí 12. října 2020 přecházejí všechny vysoké školy v Česku na distanční výuku (výjimku má pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů). Střední školy mají distanční výuku také, kromě praktického vyučování. Druhý stupeň na základních školách přechází na kombinovanou výuku – třída A má prezenční výuku, třída B má distanční výuku. Poté se obě třídy prohodí. Základní umělecké školy jsou uzavřeny, je však v nich možné praktikovat individuální výuku (1 učitel – 1 žák). Ministr školství Plaga vyhlásil 2 dny volna, které připadají na 26. a 27. října. Prodlouží se tak podzimní prázdniny. „Chápejte je jako dny boje proti covidu, jako dny, které musíme využít k tomu, aby se nám podařilo se situací se vypořádat,“ objasnil Plaga. Přehledný kompletní seznam opatření v rámci školství naleznete zde.

Úřady

Od pondělí 12. října 2020 bude provoz úřadů obdobný jako v první vlně epidemie. Veřejnosti budou otevřeny pouze 2 dny v týdnu na pět hodin.

Bohoslužby

Náboženské akce jsou od pondělí 12. října 2020 limitovány do maximálního počtu 10 osob.

Nemocnice a sociální zařízení

Od pondělí 12. října 2020 je také zakázán vstup návštěv do sociálních a zdravotnických pobytových zařízení. Většina z těchto zařízení ale zakázala návštěvy již dříve z vlastního rozhodnutí.