Internetové stránky provozované Tichý svět, o. p. s. používají cookies. Používáním těchto webových stránek s tímto použitím souhlasíte. V pořádku Více informací o cookies

Od pondělí 5. 10. bude v ČR platit nouzový stav

1. října 2020

Vážení klienti, věnujte prosím pozornost následujícímu videu v ČZJ, které vysvětluje zavedení nouzového stavu a co obnáší. 

Nouzový stav v ČR

V úterý 29. září 2020 vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula nouzový stav v České republice, jenž má platit od pondělí 5. října 2020 po dobu 30 dnů. O den později návrh Romana Prymuly schválila vláda. Vyhlášení nouzového stavu způsobila koronavirová situace v České republice, která má toho času tzv. druhou vlnu. Podle Prymuly vyhlášený nouzový stav má podpořit zbrzdění růstu infikovaných s covid-19. Bez něj by současná situace naplnila scénář katastrofické vize. Již nyní je ve zdravotnických zařízeních nedostatek personálu. Jsou buďto v karanténě nebo trpí nemocností.

Nouzová opatření

Opatření se týkají především volnočasové oblasti a tedy kultury či sportu. Vnitřní aktivity je možné praktikovat o maximálním počtu 10 osob, vnější aktivity s maximálním počtem 20 osob. Profesionální sport bude fungovat bez přítomnosti diváků. Velké koncerty, plesy, opery, muzikály a podobné akce se ruší. Provoz divadel a kin nebude přerušen, maximální počet je stanoven na 500 osob a budou zrušeny přestávky na občerstvení.

V restauracích může u stolu sedět max. 6 osob. Obchodní centra zůstávají otevřená. Od 19. října budou specifická opatření pro pohřby a svatby. Bude se jich moci zúčastnit max. 30 osob. Církevní obřady budou probíhat v max. počtu o 100 osob. Jsou zakázány zpěvy na bohoslužbách. Bazény, aquaparky a posilovny budou fungovat bez opatření. Taktéž soudní procesy, jednání či pracovní kolektivy.

Co se týče školství, nouzový stav se týká pouze středních škol, které se uzavřou v okresech, které jsou vyznačeny na semaforu červenou nebo oranžovou barvou. Kompletní uzavření středních škol bude v Praze, která je toho času nejvíc rizikovou oblastí. Jinak je zakázaná hudební a tělesná výchova. Namísto tělesné výchovy bude pobyt venku.